18 فروردین 1400

بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند

بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند

پس از شیوع بیماری کرونا در بین مردم و سیل عظیم بیماران که روانه مراکز درمانی شدند کادر درمان به خصوص در تخصص های مرتبط با این بیماری، ایثارگرانه وارد عرصه خدمت شدند و نجات جان بیماران برای آنها اولویت اول و آخر شد، در این بین افرادی بودند که با سپری کردن دوران بیماری ، پس از بهبود ،مجددا برای درمان بیماران داوطلب شدند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، همزمان با روز جهانی سلامت که مزین به شعار مدافعان سلامت است ، لحظاتی را در کنار یکی از مدافعان سلامت سپری کردیم تا از سختی کار و لحظاتی که هر روز برای درمان بیماران کرونایی سپری می کنند با خبر شویم . دکتر رزیتا خداشاهی ،فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) از جمله این افراد است که لحظاتی را با یکدیگر سپری کردیم.

دکتر خداشاهی از سال 98 عضو هیات علمی گروه عفونی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده است و چند ماه پس از ورود به دانشگاه ، درگیرویزیت بیماران ناشی از پاندمی کرونا شده است، عنوان کرد: در آن زمان  درباره این بیماری اطلاع جامعی وجود نداشت و نگرانی بسیاری در بین مردم و کادر درمان وجود داشت .

کادر درمان  لباس رزم با کرونا را پوشیدند
فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با وجود تمام مشکلات، کادر درمان، پزشک، پرستار وپرسنل، در عرصه خدمت به بیماران حضور پیدا کردند ؛ با تمام  سختی ها و نگرانی های موجود کادر درمان لباس رزم پوشیدند و مشغول ویزیت بیماران کرونایی شدند.

دکتر خداشاهی ابراز کرد: از ابتدای پاندمی نگرانی های متعددی شامل تهیه اقلام دارو،کیت های حفاظت شخصی و..وجودداشت  اما به لطف وپیگیری های رییس دانشگاه وهمکاران بزرگوارشان از این بحران رد شدیم.

 کم کم به سمت فروردین ماه که نزدیک شدیم ، باورهابر این بودکه کرونا مختص فصل سرما است اما متاسفانه علی رغم این باور،شاهد پیک دوم بیماری  در تابستان بودیم که با حجم زیادی از بیماران روبرو شدیم.

 بستری وجراحی در پی ابتلا به کرونا
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بعد از پیک دوم پیش بینی می شد که پیک سوم در زمستان و پاییز سخت تر خواهدبود  ، گفت: در پیک سوم قدرت سرایت بیماری بالاتر بود وتعداد مبتلایان نیزافزایش یافت، به شکلی که در اواخر پیک سوم کرونا، من نیز به نوع شدید این بیماری مبتلا شدم که منجر به بستری ای سی یو و جراحی شد.

دکتر خداشاهی با بیان اینکه به علت این بیماری چند ماهی در استعلاجی بودم ولی دوباره به کار برگشتم ، عنوان کرد:  من  به عنوان یک عضو از کادر  درمان درگیردرخط اول کرونا مبتلا شدم ،عوارض زیادی راتجربه کردم و متاسفانه نگرانی های بسیاری   برای من و افراد خانواده  من همچنان وجودخواهدداشت .

وی با اشاره به اینکه از اوایل فروردین سال جدید متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و مسافرت های نوروزی بیماری کرونا به سمت پیک چهارم خیز برداشت، ابراز کرد:  پیک چهارم   آغاز شده است و در هر پیک ویروس جهش خاص خود را دارد و مشابه قبلی نیست .

ویروس جهش یافته سرعت سرایت بالایی دارد
دکتر خداشاهی گفت: در گذر زمان در هر نوع عفونت ویروسی احتمال جهش وجود  دارد به نحوی که سرایت بالاتر از عفونت قبلی می باشد .
 

  در حال حاضر به دلیل جهش هایی که صورت گرفته سرایت بالاست و اگر فردی مبتلا باشد تمام افراد  درتماس بااو،به طور قطع مبتلا می شوند .
رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه در بین بیماران کسانی که سفر رفته بودند و دید و بازدید عید نوروز را انجام دادند ، حضور دارند، گفت: متاسفانه برخی از مردم تصور می کنند که احتمال ابتلا وجود ندارد در حالی که به واسطه کوتاهی این افراد، کادر درمان و افراد با بیماری زمینه ای در معرض خطر هستند.

مردم بیماری کرونا را ساده نگیرند
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم درخواست میکنم که این بیماری را ساده نگیرند تا حجم بیماران بستری  زیاد نگردد زیرا کادر درمان در شرایطی که تعداد بیماران افزایش می یابد خدمات مراقبتی کمتری به دلیل کمبود تجهیزات وامکانات ونیروی انسانی می توانند به بیماران ارایه دهند و انها نیز در معرض اسیب بیشتری قرار می گیرند.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه درست است که مردم  از این شرایط  ومحدودیت هاخسته شده اند اما بازهم برای جلوگیری ازایجاد شرایط بدتر ومرگ ومیر چاره ای جز رعایت پروتکل هاومحدودیت هانیست.در شرایط پاندمی کرونا دانشگاه اساتیدوهمکاران وپرسنل عزیزی را از دست داد که متاسفانه جبران ناپذیر بود.

وی با اشاره به اینکه بیماران باید در اولین مراحل تشخیص برای درمان مراجعه کنند زیرا در شرایط وخامت وپیشرفت بیماری ، کار زیادی برای بیماران نمی توان انجام داد، گفت: علت اصلی فوت بیماران و تعداد بالای بیماران درجامعه این است که ویروس درگردش است و بیماران مراجعه دیرهنگام به مراکز است.
 
خدا خوشحالت کند

دکتر خداشاهی با بیان اینکه یکی از  بیماران من دچار نقص ایمنی مادر زادی بود و سه باربستری بعلت   کرونا وعوارض آن داشت  اما بیمارقوی و مقاومی بود و توانست هر سه بار بیماری را شکست دهد زیرا حفظ روحیه بیمار یکی از مهم ترین ارکان سلامتی بیماران است، عنوان کرد: هنگام ترخیص بیمار پدرش اشک شوق می ریخت و به من حرف قشنگی زد که برایم به یادگار مانده، به من گفت من را خوشحال کردی امیدوارم خدا خوشحالت کند.

دعای بیماران همراه من در روزهای سخت بیماری بود
وی اظهار کرد:  به جز دعای خیر خانواده و دوستان، سلامتی امروز خود را مدیون دعای خیر بیمارانم می دانم که ارزش وصف نشدنی دارد.
روزهای کرونایی هم روزی تمام می شود اما در این میان چهره هایی تا همیشه در اذهان می درخشند چراکه در روزهای سختی در کنار مردم ایستادند و برای سلامتی جامعه از جان خود گذشتند.  

منبع: بهداشت نیوز

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته