بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند
مهدیه اسلامی

بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، همزمان با روز جهانی سلامت که مزین به شعار مدافعان سلامت است ، لحظاتی را در کنار یکی از مدافعان سلامت سپری کردیم تا از سختی کار و لحظاتی که هر روز برای درمان بیماران کرونایی سپری می کنند با خبر شویم . دکتر رزیتا خداشاهی ،فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) از جمله این افراد است که لحظاتی را با یکدیگر سپری کردیم.

دکتر خداشاهی از سال 98 عضو هیات علمی گروه عفونی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده است و چند ماه پس از ورود به دانشگاه ، درگیرویزیت بیماران ناشی از پاندمی کرونا شده است، عنوان کرد: در آن زمان  درباره این بیماری اطلاع جامعی وجود نداشت و نگرانی بسیاری در بین مردم و کادر درمان وجود داشت .

کادر درمان  لباس رزم با کرونا را پوشیدند
فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با وجود تمام مشکلات، کادر درمان، پزشک، پرستار وپرسنل، در عرصه خدمت به بیماران حضور پیدا کردند ؛ با تمام  سختی ها و نگرانی های موجود کادر درمان لباس رزم پوشیدند و مشغول ویزیت بیماران کرونایی شدند.

دکتر خداشاهی ابراز کرد: از ابتدای پاندمی نگرانی های متعددی شامل تهیه اقلام دارو،کیت های حفاظت شخصی و..وجودداشت  اما به لطف وپیگیری های رییس دانشگاه وهمکاران بزرگوارشان از این بحران رد شدیم.

 کم کم به سمت فروردین ماه که نزدیک شدیم ، باورهابر این بودکه کرونا مختص فصل سرما است اما متاسفانه علی رغم این باور،شاهد پیک دوم بیماری  در تابستان بودیم که با حجم زیادی از بیماران روبرو شدیم.

 بستری وجراحی در پی ابتلا به کرونا
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بعد از پیک دوم پیش بینی می شد که پیک سوم در زمستان و پاییز سخت تر خواهدبود  ، گفت: در پیک سوم قدرت سرایت بیماری بالاتر بود وتعداد مبتلایان نیزافزایش یافت، به شکلی که در اواخر پیک سوم کرونا، من نیز به نوع شدید این بیماری مبتلا شدم که منجر به بستری ای سی یو و جراحی شد.

دکتر خداشاهی با بیان اینکه به علت این بیماری چند ماهی در استعلاجی بودم ولی دوباره به کار برگشتم ، عنوان کرد:  من  به عنوان یک عضو از کادر  درمان درگیردرخط اول کرونا مبتلا شدم ،عوارض زیادی راتجربه کردم و متاسفانه نگرانی های بسیاری   برای من و افراد خانواده  من همچنان وجودخواهدداشت .

وی با اشاره به اینکه از اوایل فروردین سال جدید متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و مسافرت های نوروزی بیماری کرونا به سمت پیک چهارم خیز برداشت، ابراز کرد:  پیک چهارم   آغاز شده است و در هر پیک ویروس جهش خاص خود را دارد و مشابه قبلی نیست .

ویروس جهش یافته سرعت سرایت بالایی دارد
دکتر خداشاهی گفت: در گذر زمان در هر نوع عفونت ویروسی احتمال جهش وجود  دارد به نحوی که سرایت بالاتر از عفونت قبلی می باشد .
 

  در حال حاضر به دلیل جهش هایی که صورت گرفته سرایت بالاست و اگر فردی مبتلا باشد تمام افراد  درتماس بااو،به طور قطع مبتلا می شوند .
رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه در بین بیماران کسانی که سفر رفته بودند و دید و بازدید عید نوروز را انجام دادند ، حضور دارند، گفت: متاسفانه برخی از مردم تصور می کنند که احتمال ابتلا وجود ندارد در حالی که به واسطه کوتاهی این افراد، کادر درمان و افراد با بیماری زمینه ای در معرض خطر هستند.

مردم بیماری کرونا را ساده نگیرند
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم درخواست میکنم که این بیماری را ساده نگیرند تا حجم بیماران بستری  زیاد نگردد زیرا کادر درمان در شرایطی که تعداد بیماران افزایش می یابد خدمات مراقبتی کمتری به دلیل کمبود تجهیزات وامکانات ونیروی انسانی می توانند به بیماران ارایه دهند و انها نیز در معرض اسیب بیشتری قرار می گیرند.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه درست است که مردم  از این شرایط  ومحدودیت هاخسته شده اند اما بازهم برای جلوگیری ازایجاد شرایط بدتر ومرگ ومیر چاره ای جز رعایت پروتکل هاومحدودیت هانیست.در شرایط پاندمی کرونا دانشگاه اساتیدوهمکاران وپرسنل عزیزی را از دست داد که متاسفانه جبران ناپذیر بود.

وی با اشاره به اینکه بیماران باید در اولین مراحل تشخیص برای درمان مراجعه کنند زیرا در شرایط وخامت وپیشرفت بیماری ، کار زیادی برای بیماران نمی توان انجام داد، گفت: علت اصلی فوت بیماران و تعداد بالای بیماران درجامعه این است که ویروس درگردش است و بیماران مراجعه دیرهنگام به مراکز است.
 
خدا خوشحالت کند

دکتر خداشاهی با بیان اینکه یکی از  بیماران من دچار نقص ایمنی مادر زادی بود و سه باربستری بعلت   کرونا وعوارض آن داشت  اما بیمارقوی و مقاومی بود و توانست هر سه بار بیماری را شکست دهد زیرا حفظ روحیه بیمار یکی از مهم ترین ارکان سلامتی بیماران است، عنوان کرد: هنگام ترخیص بیمار پدرش اشک شوق می ریخت و به من حرف قشنگی زد که برایم به یادگار مانده، به من گفت من را خوشحال کردی امیدوارم خدا خوشحالت کند.

دعای بیماران همراه من در روزهای سخت بیماری بود
وی اظهار کرد:  به جز دعای خیر خانواده و دوستان، سلامتی امروز خود را مدیون دعای خیر بیمارانم می دانم که ارزش وصف نشدنی دارد.
روزهای کرونایی هم روزی تمام می شود اما در این میان چهره هایی تا همیشه در اذهان می درخشند چراکه در روزهای سختی در کنار مردم ایستادند و برای سلامتی جامعه از جان خود گذشتند.  

منبع: بهداشت نیوز

مطلب قبلی پرستاران شرکتی و قراردادی تعیین تکلیف شوند
مطلب بعدی مسافرت 15 هزار بیمار کرونا به فشار کاری پرستاران دامن زد
Print
180 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

با کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم

عادی‌انگاری شرایط و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اوضاع نگران‌کننده‌ای را بوجود آورده است آن هم در شرایطی که افزایش غیرقابل تصور آمار مبتلایان به کرونا همه را شوکه کرده و استفاده از توان کادر درمان به حداکثر رسیده است.

کادر درمان تحت فشار هستند

فرماندار زنجان با تاکید بر اینکه در حال حاضر در وضعیت بسیار وخیمی قرار داریم، افزود: کادر درمان در بسیار تحت فشار هستند و در صورت توافق مسئولان استان نسبت به تعطیلی ناوگان‌های عمومی شهر اقدام خواهد شد.

شهرستان دزفول با کمبود نیروی پرستار روبه رو است

فرماندار دزفول گفت: خستگی کادر بهداشت و درمان دزفول در پذیرش تعداد بالای بیماران مبتلا به کرونا موجب شده تا این شهرستان در بحث پرستار با کمبود نیرو روبه‌رو باشد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری:

برای اجرای قانون تعرفه گذاری روش مبتنی بر قانون را در معرض نظر همه صاحبنظران می گذاریم/ هر کس روش بهتری دارد این گوی و این میدان/ پرستاران بخش مراقبت در منزل و غیر دولتی واکسن کرونا دریافت می کنند

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران فعال در بخش غیر دولتی و مراکز مراقبت در منزل که تاکنون واکسن نزده اند، واکسن کرونا دریافت می کنند.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری بندر لنگه:

تفاوت بین پرستاران شرکتی و رسمی باعث بی عدالتی می شود

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری بندر لنگه گفت: پرستاران در دانشگاه یک درس را می خوانند و در بیمارستان یک نوع خدمات را انجام می دهند، ولی با ایجاد تفاوت بین نیروهای شرکتی و رسمی یک نوع بی عدالتی صورت می گیرد ولازم است این مساله هر چه زودتر حل شود تاشاهد تفاوت بین پرستاران نباشیم.  

پیام تبریک سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز ارتش


سازمان نظام پرستاری کشور در پیامی فرارسیدن روز ارتش را تبریک گفت.

فراخوان مسابقه خاطره نويسي برای پرستاران

معاونت فرهنگی سازمان نظام پرستاری به مناسبت ماه مبارک رمضان مسابقه خاطره نویسی برای پرستاران برگزار می کند . 

درد و دل کادر درمان با مردم

پرستاران  تأکید داشتند که پروتکل‌های بهداشتی را نه به خاطر کادر درمان به خاطر عزیزانشان رعایت کنند.

آمار تلخ مهاجرت پرستاران از کشور

دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور گفت: میزان مهاجرت پرستاران در سال گذشته ماهانه حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ نفر بوده است، یعنی در سال گذشته بیش از هزار پرستار از کشور مهاجرت کرده است.

وزیر بهداشت:

تلاش بیش از پیش کادر درمان در زمینه کرونا

نمکی گفت: هیچ کدام از کادر درمان از کار و خدمت رسانی دست نکشیده اند و پر تلاش در حال خدمت هستند.

دیدار رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعضای هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری

لزوم تسریع در بکارگیری نیروهای شرکت کننده در آزمون استخدامی

سامانه ثبت نام تزریق واکسن کرونا برای پرستاران

پرستارانی که متقاضی واکسن کرونا هستند می توانند به سامانه مورد نظر رفته و ثبت نام کنند.

رهبر انقلاب از تلاش و فداکاری تحسین‌برانگیز مجموعه‌های درمانی تشکر کرد

رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن کریم تاکید کردند: هدایت قرآن مربوط به همه گستره زندگی بشر است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اسدآباد:

هیچ اقدامی به اندازه همدلی مردم در شکست کرونا موثر نیست

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اسدآباد گفت: از مردم درخواست داریم بیش از گذشته به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت ها برای شکست زنجیره انتقال ویروس توجه کنند زیرا هیچ اقدامی به اندازه همدلی و همگامی مردم در تحقق این هدف نمی تواند کارساز و تاثیر گذار باشد.

سایه سنگین غفلت از کرونا دودی که به چشم کادر درمان رفت

دود بی توجهی و سهل انگاری عده ای به چشم کسبه و کادر درمان رفته است.

1345678910انتها

انتخابگر پوسته